Ręczniki i poncza
1 produkt
Miękkie, chłonne, trwałe – ręczniki łazienkowe
Dobrej jakości ręczniki poznamy po gramaturze. Im wyższa gramatura, czyli ciężar tkaniny, który można wyliczyć na podstawie liczby gramów na jeden metr kwadratowy materiału – w tym celu stosowany jest skrót GSM (grams per square meter) a w Polsce g/m2 - tym ręczniki cięższe, grubsze, bardziej mięsiste i bardziej chłonne. Tak, to prawda, że takie ręczniki dłużej schną, ale też są nieporównanie bardziej komfortowe w użytkowaniu niż ręczniki o niskiej gramaturze.
Przed pierwszym użyciem każdy ręcznik należy uprać, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji oraz środków zmiękczających i nadających mu połysk, jednak negatywnie wpływających na chłonność. Niektórzy producenci zalecają nawet trzykrotne pranie swoich ręczników oraz podkreślają, że nie należy używać płynów zmiękczających.
Ręczniki kąpielowe
Ręczniki do osuszana całego ciała po kąpieli mają gramaturę co najmniej 450 g/m2. Jeśli wykonane są w 100% z najwyższej jakości bawełny w technologii Zero Twist, co oznacza, że włókna ręcznika nie są skręcone, są niezwykle lekkie, miękkie i przyjemne w dotyku, a w czasie prania nie potrzebują płynów do zmiękczania. Chłonny i komfortowy dla ciała ręcznik jest niezbędny po wyjściu z wanny, wzięciu prysznica, w saunie czy na basenie. Stuprocentowa bawełna jest bezpieczna także dla alergików i dla niemowląt. Otula ciało, kiedy nie mamy szlafroka, pozwala zachować komfort termiczny.
Jeśli ręczniki mają pasować do aranżacji całej łazienki, warto dopasować je kolorystycznie oraz wybrać te bardzo estetycznie i dokładnie wykończone.
W przypadku ręczników plażowych i basenowych, które przecież także służą do osuszania całego ciała, częstszym wyborem są te szybkoschnące z mikrofibry. To ręczniki lekkie, cienkie, o gramaturze 300-400 g/m2. Choć są mniej komfortowe dla ciała, doskonale sprawdzają się w sytuacjach, w których mamy do wyboru albo osuszenie ich na słońcu, albo transport mokrych do domu i wrzucenie do pralki.
Ręczniki do codziennego użytku
Obok bardzo dużych ręczników kąpielowych, codziennie używamy też mniejszych – np. kiedy myjemy głowę, do wycierania rąk czy twarzy. Także w ich przypadku chłonność ma znaczenie kluczowe. Średni ręcznik o gramaturze 500 g/m2 zapewni szybkie i łagodne osuszenie dłoni, twarzy i włosów, ale przez dłuższy czas pozostanie wilgotny. Jeśli mamy zwyczaj nawet codziennie prac ręczniki i ścierki kuchenne, możemy wybrać cieńsze ręczniki o niższej gramaturze (300-400 g/m2) – szybko schną na wieszaku, zajmują mało miejsca w pralce, a jeśli suszymy je w suszarce bębnowej, wystarczy krótki program.
Do częstego codziennego użytku warto wybrać ręczniki produkowane w technologii antybakteryjnej, która nadaje im trwałe właściwości ograniczające rozwój patogennych mikroorganizmów, tj. bakterii, grzybów, wirusów i alergenów. To doskonałe rozwiązanie np. w przypadku ręczników do rąk, używanych wielokrotnie w ciągu dnia przez domowników i gości.
Ręczniki z dobrej jakościowo bawełny są bardzo trwałe. Wielokrotne pranie w pralce nie zmienia ich chłonności, nie wpływa też negatywnie na intensywność kolorów.