
Wybierasz się w tym roku na narty całą rodziną? Zatem koniecznie zajrzyj do naszego zimowego poradnika. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletną listę rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać ze sobą na wyjazd w góry. Wydrukuj listę, żeby spakować się bez stresu i o niczym nie zapomnieć.
Jak zapakować się na wyjazd narciarski?
Wyjazd na ferie z dziećmi to nie lada wyzwanie. Na zimowe szaleństwa w górach na śniegu trzeba dobrze się przygotować i zabrać nie tylko ciepłe ubrania, ale też i sprzęty narciarskie takie, jak nartynarty, snowboard, buty, kaski i sanki. Jeśli jedziesz na ferie samochodem, potrzebujesz dodatkowego wyposażenia – bagażnika na dach i organizerów do bagażnika. A jeśli lecisz samolotem, musisz jeszcze dokładniej zaplanować to, co trafi do bagażu. To nie lada sztuka, żeby upakować grube zimowe ubrania w niewielkich walizkach. Żeby skompresować spodnie, swetry i bluzy wykorzystaj worki próżniowe – zdziwi Cię to, jak wiele ubrań uda Ci się spakować do małej walizki. Zacznijmy jednak od tego, czego rzeczywiście potrzebujesz na zimowym wyjeździe (może niekoniecznie grubych swetrów) i jakie ubrania warto mieć ze sobą.
Przeczytaj też:
Sprzęt narciarski
Kompletna wyprawka dla narciarza lub snowboardzisty to:
- kask
- kijki do nart
- narty lub deska snowboardowa
- buty narciarskie lub snowboardowe
- ochraniacz na plecy (dla snowboardzisty)
- gogle z filtrem przeciwsłonecznym lub okulary przeciwsłoneczne (najlepiej sportowe)
Sprzęty dla siebie i dzieci możesz kupić w sklepach sportowych, na platformach z używanymi rzeczami lub w komisach narciarskich. Jednak wcale nie musisz mieć tego wszystkiego na własność! Przy każdym stoku narciarskim znajdziesz wypożyczalnie, w których zaopatrzysz się w niezbędny sprzęt. Najważniejsze akcesorium, w które warto zainwestować, to dobry kask zapewniający skuteczną ochronę głowy oraz gogle z filtrem UV.
Własny kask to podstawa i na tym elemencie wyposażenia nie powinno się oszczędzać. Najlepiej kupić go w sklepie sportowym, by mieć pewność, że spełnia odpowiednie wymagania bezpieczeństwa. W tym przypadku zrezygnuj z kupowania używanego sprzętu – nigdy nie wiadomo, czy kask nie spadł z dużej wysokości (i jego skorupa nie jest uszkodzona) lub czy nie był uszkodzony w trakcie mocnego upadku na nartach. Nawet jeśli na zewnątrz nie widać zniszczeń, kask może mieć naruszoną skorupę i przez to nieskutecznie chronić głowę.
Drugi gadżet narciarski, który warto kupić, to gogle (o ile nie masz kasku z już wbudowaną osłoną). Gogle na narty i snowboard muszą być wyposażone w filtr UV+50 i powłokę zapobiegającą parowaniu. Warto wybrać gogle z podwójną szybką, w których problem z parowaniem nie występuje.
Odzież na narty
Zacznijmy od tego co najważniejsze, czyli wodoodpornego stroju dla narciarza. To, co jest niezbędne na zimowe wakacje, to spodnie narciarskie i kurtka lub kombinezon, rękawice i grube skarpety. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem zarówno dla dzieci i dorosłych jest komplet ze spodniami i kurtką narciarską. Kurtka nie powinna być zbyt gruba, bo na nartach łatwo o przegrzanie. Kiedy jesteś w ciągłym ruchu, nie potrzebujesz bardzo ciepłego okrycia. Przy mroźnej pogodzie możesz założyć pod kurtkę cieplejszą bluzę i w ten sposób zwiększyć komfort termiczny. Co jeszcze? Kurtka musi być oddychająca i odprowadzać wilgoć ze środka na zewnątrz (ubrania narciarskie mają specjalne membrany odprowadzające wilgoć oraz wywietrzniki). Musi także być odpowiednio duża, by zapewniać swobodę ruchów. Okrycie do uprawiania sportów zimowych powinno mieć oczywiście ochronę przed wiatrem i przemoczeniem. Wysoka wodoodporność gwarantuje długie i beztroskie zabawy na śniegu. Kurtka narciarska powinna być wyposażona w wewnętrzny pas przeciwśniegowy oraz w kilka praktycznych kieszeni zewnętrznych i wewnętrznych (np. kieszonka na karnet na rękawie, kiszeń na rękawiczki z przypinką, kieszeń na telefon).
A jeśli chodzi o spodnie narciarskie, to podobnie jak kurtka, powinny mieć wysoki stopień ochrony przed zmoczeniem. Spodnie narciarskie dla dzieci powinny zakrywać odcinek lędźwiowy i mieć szelki. Dla siebie możesz kupić spodnie z pianki lub softshellu, niekoniecznie z szelkami.

Rękawiczki
Na wyjazd na narty czy snowboard z dziećmi najlepiej zabrać po 2 pary rękawiczek dla każdego z maluchów. Ciepłe i nieprzemakalne rękawiczki z pięcioma palcami lub jednopalczaste przydadzą się nie tylko podczas zjazdów na nartach, ale też w trakcie zabaw na śniegu. W trakcie cieplejszych dni wystarczą cienkie rękawiczki wewnętrzne, np. takie do biegania. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego nie zaszkodzi wrzucić ich do walizki.
Grube skarpety
Buty narciarskie i snowboardowe nie mają ocieplenia, dlatego stopy trzeba chronić przed zimnem ciepłymi skarpetami. Specjalne skarpety narciarskie z merynosa lub termoaktywne zapewniają przyjemne ocieplenie, a jednocześnie pozwalają skórze oddychać i nie powodują pocenia się stóp. Ich rozmiar trzeba dopasować do stopy dziecka lub dorosłego tak, żeby nie podwijały się w bucie narciarskim. Czy można zastąpić je innymi grubymi wełnianymi skarpetami? Nie do końca, bo skarpety przeznaczone na narty są specjalnie uszyte. Najczęściej mają bezszwowe połączenie między palcami i specjalny ściągasz w górnej części zapobiegający zsuwaniu się skarpetki z łydki. Wysokie skarpety wykonane z materiału dobrze wchłaniającego wilgoć i utrzymujące stopę suchą chronią przed otarciami, czego nie zapewniają klasyczne wełniane skarpetki.
Bielizna termoaktywna
Do torby lub walizki na rodzinny wyjazd spakuj dla każdego 2 koszulki termiczne z długim rękawem. Bielizna termoaktywna ciasno przylega do ciała i w chłodnych warunkach dobrze izoluje ciepło. Dodatkowo zapewnia odpowiednią wentylację i odprowadza pot z powierzchni ciała. Dzięki płaskim szwom koszulki termiczne są wygodne i przyjemne w noszeniu nawet przez dłuższy czas. Materiały, z których się je wykonuje, szybko wysychają, dlatego po nartach można je przepłukać, a następnego dnia ponownie założyć. Jeśli wolisz naturalne materiały, polecamy Ci bieliznę na narty z merynosa. Wełna nie chłonie brzydkich zapachów i zapewnia przyjemne ciepło, a jednocześnie zapobiega przegrzewaniu się. Jest miękka i przyjemna w dotyku, a do tego bardziej ekologiczna niż klasyczna bielizna termoaktywna wykonana z poliamidu i elastanu.
Kominiarka i czapka
Pod kask będzie Ci potrzebna lekka kominiarka, która ochroni uszy i szyję przed przewianiem. Kominiarka nie powinna być zbyt gruba – ma jedynie zwiększać komfort termiczny, ale nie przegrzewać. Wybierz dopasowaną czapkę, która jednak nie będzie uciskać twarzy. Polecamy przetestować cały komplet z kaskiem jeszcze przed wyjazdem. Oprócz kominiarki na ferie zimowe zabierz też czapki dla każdego z członków rodziny. Po zejściu ze stoku i zdjęciu kasku czapka to must have. A przyda się też i na sankach oraz podczas zabaw na śniegu.
Komin
Tym, którzy zawsze marzną, polecamy zabrać na ferie zimowe praktyczny i ciepły komin. Ten niewielki element garderoby przyda się nie tylko podczas wyjazdu narciarskiego, ale i w wielu innych sytuacjach. Komin można nosić jak szalik, ale też założyć go pod kask jako kominiarkę. Jeśli nie chcesz zabierać dwóch rzeczy – kominiarki i komina, wybierz tę drugą.
Bluza
Pod kurtkę narciarską warto zakładać bluzę. Najpraktyczniejsza jest lekka rozsuwana bluza z polaru lub bawełniana (ewentualnie lekki sweterek z merynosa) wygodna do złożenia i schowania do plecaka. Wybierz bluzę bez kaptura – będzie przeszkadzał w trakcie jazdy na nartach i krępował ruchy.
Pozostałe rzeczy do zabrania
Jeśli wybierasz się na tygodniowy wyjazd, skorzystaj z naszej listy rzeczy do spakowania. Są na niej wszystkie ubrania i dodatkowe tekstylia, które powinny znaleźć się w Waszym bagażu.
Na początek lista ubrań na wyjazd w góry:
- piżama
- strój kąpielowy
- dodatkowa cieplejsza bluza
- buty zimowe lub śniegowce
- cienki ręcznik do zabrania na basen
- 2 pary wygodnych spodni do założenia po nartach
- 2-3 bluzki z długim rękawem (oprócz bielizny termicznej)
- klapki (raczej nie japonki), ewentualnie trampki lub kapcie do chodzenia po hotelu
- bielizna osobista na każdy dzień (w tym klasyczne skarpetki) + dla dzieci dodatkowy komplet
Wbrew pozorom na wyjazd narciarski wcale nie trzeba zabierać dużej ilości ubrań. Większość czasu i tak będziecie spędzać na stoku, a wieczorem relaksować się w hotelowym pokoju lub na basenie. Minimalizm w pakowaniu przyda się szczególnie wtedy, kiedy podróżujesz większą rodziną i wybieracie się na narty samolotem.

Apteczka na wyjazd z dzieckiem
Jako rodzic dobrze wiesz, że na wyjazdach poza domem bywa różnie. Dzieci lubią chorować w najmniej oczekiwanych momentach. Dlatego upewnij się, że na Twojej liście rzeczy do spakowania znalazły się podstawowe środki lecznicze, czyli leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, tabletki na gardło, sprej do nosa, probiotyki i środek na ból brzucha, ewentualnie na biegunkę i zatwardzenia. W apteczce powinny znaleźć się też plastry opatrunkowe, środek do dezynfekcji ran oraz jałowy kompres, bandaż bawełniany i elastyczny. Najprawdopodobniej żadna z tych rzeczy nie przyda się podczas Twojego urlopu, ale dzięki nim będziesz czuć się bezpieczniej. O ile w Polsce bez problemu znajdziesz pomoc medyczną, o tyle za granicą może być to utrudnione.
Kosmetyki i gadżety, o których nie możesz zapomnieć
Do walizki lub torby podróżnej koniecznie włóż krem ochronny na zimę z filtrem UV 50+. Nawet jeśli słońce jest schowane za chmurami, twarz musi być posmarowana kremem z wysokim filtrem. Na większych wysokościach promieniowanie UV jest intensywniejsze i w krótkim czasie możesz się opalić. Kosmetyk z ochroną UV na zimę nie powinien zawierać w swoim składzie wody. Jeśli trudno będzie znaleźć Ci taki produkt, zabierz 2 kremy – jeden chroniący twarz przed odmrożeniami, a drugi z filtrem UV (najpierw nałóż na twarz krem chroniący przed zimnem, a potem kosmetyk z filtrem). Do kosmetyczki zapakuj też pomadkę ochronną, oczywiście z filtrem UV.
O jakich gadżetach nie możesz zapomnieć? W zestawie wyjazdowym powinien znaleźć się termos i kubek termiczny na ciepłą herbatę, który zabierzesz na stok, torebki strunowe na kanapki i przekąski na wynos, ulubiona zabawka dziecka, książki i akcesoria do telefonu (ładowarka i słuchawki). Wśród rzeczy, które zabierzecie na ferie zimowe, nie może zabraknąć klasycznych jabłuszek do zjeżdżania z górki i sanek. Dość ważnym elementem zimowego wyposażenia narciarza jest też ogrzewacz do butów. Takie niewielkie urządzenie przyda się do wysuszenia obuwia narciarskiego lub przemoczonych śniegowców. Koniecznie spakuj je do torby!
Dokumenty na wyjazd zagraniczny
Jeśli wybierasz się na narty za granicę, oprócz paszportów, weź ze sobą dokument potwierdzający posiadanie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego oraz kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), o którą możesz zawnioskować na portalu pacjenta. Karta jest bezpłatna i potwierdza Twoje ubezpieczenie zdrowotne z NFZ. W razie nieszczęśliwego wypadku na terenie krajów Unii Europejskiej, NFZ pokrywa koszty leczenia. Jeśli w podróż jedziecie samochodem, koniecznie weź ze sobą prawo jazdy (musi być to fizyczny dokument) oraz ubezpieczenie samochodu.
I jeszcze jedna kwestia. Przed wyjazdem za granicę, sprawdź wymagania dotyczące wyposażenia samochodu. W niektórych krajach wjazd na tereny górzyste wymaga posiadania wybranych akcesoriów samochodowych takich jak łańcuchy.
Jak spakować całą rodzinę na ferie zimowe? Lista niezbędnych rzeczy
Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletną listę rzeczy na wyjazd na narty, którą możesz wydrukować. Pomoże Ci w planowaniu wyjazdu, ograniczy stres związany z przygotowaniami i pozwoli w pełni cieszyć się z czasu z rodziną.
Potrzebujesz pomysłu na aktywny weekend ze znajomymi? Sprawdź nasze pomysły na weekend
Autor: Marta Zych