Drony
2 produkty
Drony – dla miłośników gadżetów i nowoczesnych technologii
Niewielkie, lekkie urządzenia latające, którymi sterujemy za pomocą specjalnej konsoli, cieszą się ogromną popularnością. Drony mogą służyć wyłącznie do latania, zabawy lub być wykorzystywane do filmowania i robienia absolutnie niezwykłych zdjęć z lotu ptaka. Po urządzenia z tej kategorii sięgają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.
Jaki dron sprawdzi się w rękach początkującego pilota, a na jaki może sobie pozwolić osoba posiadająca zaawansowane umiejętności z zakresu pilotowania i nawigowania?
Prosty i tani dron dla początkujących
Zanim zainwestujemy w wysokiej klasy sprzęt dla siebie lub dziecka – sprawdźmy, czy pilotowanie dronu naprawdę nas interesuje i bawi. Nie da się tego oczywiście sprawdzić bez odpowiedniego sprzętu! Rozsądną propozycją na początek będzie kupienie jednego z tańszych modeli. Jeżeli coś nam się nie uda i dron wyląduje na drzewie lub w jeziorze – strata finansowa będzie zdecydowanie mniej obciążająca niż miałoby to miejsce w przypadku drogich i zaawansowanych urządzeń.
Najtańsze drony to maksymalnie proste w obsłudze gadżety, najczęściej lekkie i niewielkie, bez żadnych dodatkowych akcesoriów, które wymagałyby od nas większego zaangażowania w ich obsługę. W przypadku tych podstawowych wersji dronów możemy w 100% skupić się na lataniu, bezpiecznym startowaniu i lądowaniu oraz wykonywaniu manewrów w powietrzu. I o to dokładnie chodzi!
Dron do latania czy filmowania?
Jeśli mamy już pewność, że umiemy i chcemy rozwijać pasję, czas zastanowić się nad tym, w czym chcemy się specjalizować. Drony dzieli się na dwie podstawowe kategorie: urządzenia przeznaczone do latania i wykonywania rozmaitych ewolucji w powietrzu oraz urządzenia przeznaczone do filmowania i robienia zdjęć.
Samo latanie może być absorbującą i wciągającą aktywnością. Najlepsi mogą brać udział w rozmaitych zawodach, które organizowane są przez zrzeszającą się grupę miłośników tej formy spędzania wolnego czasu. Liczba konkurencji jest spora, a my możemy między innymi brać udział w wyścigach dronów czy w konkursach, w których liczy się kreatywność, oryginalność i jakość akrobacji.
Profesjonalne fotografowanie i filmowanie z dronu wymaga większej inwestycji w sprzęt. Dron powinien być wyposażony minimum w kamerkę typu Go-Pro, która zagwarantuje dobrej jakości zdjęcia i filmiki. Zaawansowane urządzenia z tej kategorii posiadają szereg udogodnień i zabezpieczeń, dzięki którym możemy doskonale się bawić i gromadzić rewelacyjny materiał fotograficzny i filmowy bez obaw o bezpieczeństwo sprzętu.
Pilotowanie dronu a przepisy
Od 2021 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi bez rejestracji i zezwoleń można latać wyłącznie najmniejszymi dronami (ważącymi do 250 gramów) i bez kamerki.
Drony ważące więcej niż 250 gramów oraz wszystkie dorny przeznaczone do filmowania, wymagają od ich pilota zarejestrowania się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, odbycia bezpłatnego szkolenia i zaliczenia testu. Po zdaniu testu otrzymujemy własny numer identyfikacyjny, który mamy obowiązek umieścić na każdym pilotowanym przez siebie urządzeniu.
W tzw. kategorii otwartej (CO) mogą latać osoby, które ukończyły 16. rok życia. Loty mogą odbywać się do maksymalnej wysokości 120 metrów, a dron powinien cały czas znajdować się w zasięgu wzroku pilota. Do bardziej zaawansowanych lotów, realizowanych na wyższych wysokościach, w pobliżu ludzi oraz z zastosowaniem profesjonalnych i cięższych urządzeń niezbędne jest odbycie dodatkowych szkoleń i zaliczenie dodatkowych tekstów.