
Twoja pralka zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a ubrania nie są tak świeże, jak powinny? Czas na dokładne czyszczenie pralki! Regularne sprzątanie zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na jakość prania i żywotność urządzenia. Sprawdź, jak wyczyścić pralkę krok po kroku – zarówno domowymi sposobami, jak i profesjonalnymi środkami. Podpowiemy także, jak dbać o pralkę na co dzień, aby działała bezawaryjnie przez długie lata.
Jak wyczyścić pralkę? Od czego zacząć?
- Pierwszy krok do czystej pralki — czyszczenie pralki rozpocznij od sprawdzenia filtra. W większości modeli znajdziesz go u dołu z przodu obudowy. Aby się do niego dostać, musisz zdjąć pokrywę zabezpieczającą. Za nią znajdziesz pokrętło. Zanim je odkręcisz, przygotuj chłonną tkaninę (np. gruby ręcznik) lub odkurzacz do pracy na mokro – ze środka wyleje się sporo wody, którą trzeba będzie zebrać. Po demontażu filtra wyczyść go ciepłą wodą z płynem do naczyń i miękką ścierką, a następnie zamontuj z powrotem.
- Kolejnym krokiem w stronę czystej pralki jest wyczyszczenie dozownika na detergenty. Proszki i płyny do prania oraz do płukania są lepkie. Osadzają się na ściankach dozownika, z czasem pleśnieją i gniją. Jeśli to możliwe, wyjmij całkowicie dozownik, namocz w ciepłej wodzie z wybranym preparatem do czyszczenia pralki i dokładnie wyczyść. Jeśli nie chcesz używać dedykowanych produktów do czyszczenia pralek, postaw na naturalne środki — sodę oczyszczoną lub ocet spirytusowy. Natomiast, zalecamy wam ostrożne stosowanie octu, ponieważ zbyt częste stosowanie go, może on zniszczyć uszczelki w pralce.
- Ostatni krok w czyszczeniu pralki, ale równie ważny to umycie kołnierza. Źródłem nieprzyjemnego zapachu prania może być też kołnierz, czyli gumowa uszczelka bębna. W jego zakamarkach gromadzą się resztki detergentów, które tworzą gęstą, gnijącą maź. Umyj kołnierz wodą z detergentem (np. płynem do mycia naczyń), za pomocą miękkiej ściereczki. Nie zapomnij przetrzeć kołnierza pralki suchą ściereczką, aby pozbyć się wilgoci.
Czym wyczyścić pralkę? Domowe sposoby i dedykowane preparaty do czyszczenia pralek
Tak jak pisaliśmy wyżej, wybór detergentu do czyszczenia pralki dyktowany jest najczęściej stopniem zabrudzenia oraz osobistymi preferencjami. Niektórzy wolą naturalne środki, takie jak ocet czy soda, inni ufają profesjonalnym preparatom. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z metod.
Czyszczenie pralki octem
To jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na czyszczenie pralki. Ocet usuwa kamień i brzydkie zapachy. Do tego mało kosztuje i jest przyjazny dla środowiska. Wbrew obawom nie zostaje potem na ubraniach. Niektórzy używają rozcieńczonego octu w roli płynu zmiękczającego tkaniny.
Jak wyczyścić pralkę octem? To proste: wystarczy wlać około 250–500 ml octu do pojemnika na detergent i uruchomić pusty cykl prania w temperaturze około 60°C lub wyższej (niektóre nowe pralki mają specjalny program do dezynfekcji lub sterylizacji).
Do wad używania octu do czyszczenia pralki zaliczamy ryzyko uszkodzenia gumowych elementów, np. kołnierza. Ryzyko zwiększa się wraz ze wzrostem stężenia octu, czyli wtedy, gdy dodamy go w większej ilości.

Czyszczenie pralki sodą
To kolejny środek czyszczący, który zdobywa serca miłośników ekologicznego sprzątania. Soda oczyszczona jest skuteczna w neutralizowaniu kwaśnych resztek i usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, co pomaga w utrzymaniu pralki w dobrej kondycji.
Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną? Zaleca się, aby wsypać pół szklanki sody do bębna lub dozownika na pranie i uruchomić pusty cykl prania w wysokiej temperaturze.
Soda jest bezpieczna dla pralki, nie uszkadza gumowych elementów. Może jednak pozostawić osad, dlatego dla bezpieczeństwa warto uruchomić dodatkowe płukanie.
A może profesjonalny środek do czyszczenia pralki?
Profesjonalne środki do czyszczenia pralki mają specjalnie opracowaną formułę, która usuwa osady z kamienia, grzyby, bakterie oraz resztki detergentów. Wiele z nich zawiera składniki zapachowe, dzięki czemu w pralce po czyszczeniu pozostaje przyjemny aromat.
Środki do czyszczenia pralki występują pod wieloma postaciami: płynów, żeli, tabletek i proszków. Każdy z nich jest prosty w użyciu, wystarczy zastosować się do instrukcji na opakowaniu. Regularne stosowanie preparatów do czyszczenia pralki może przedłużyć żywotność urządzenia.
Odkamienianie pralki – jak usunąć kamień?
Kamień jest zabójczy dla pralki. Osadza się na wszystkich wewnętrznych elementach, w tym grzewczych. Zakamieniona grzałka pracuje mniej wydajnie, co prowadzi do większego zużycia energii i wydłużonego czasu podgrzewania wody. Osady w przewodach z czasem prowadzą do niedrożności. Kiedy kamienia w pralce jest dużo, może on pozostawiać plamy na ubraniach.

Jak usunąć kamień z pralki? Najlepszym sposobem jest regularne odkamienianie za pomocą specjalistycznego środka – większość preparatów do czyszczenia skutecznie usuwa osad. Z naturalnych środków polecamy ocet albo kwasek cytrynowy.
Regularność jest kluczowa w walce z kamieniem. Zapobiega nagromadzeniu się osadów, których grubsze warstwy są trudne do usunięcia. Z tego powodu pralkę należy czyścić z kamienia raz w miesiącu od początku jej użytkowania.
Pralka z funkcją czyszczenia bębna – jak działa w praktyce?

Nowoczesne pralki – podobnie jak inne urządzenia AGD z obiegiem wody – wyposażone są w funkcję autoczyszczenia. To dodatkowy program, którego specjalne parametry pozwalają oczyścić bęben i przewody z zabrudzeń, resztek detergentów i bakterii.
Jak działa pralka z funkcją czyszczenia bębna? Podczas specjalnie zaprogramowanego cyklu wnętrze pralki traktowane jest silnym strumieniem gorącej wody i wirowaniem na bardzo wysokich obrotach, które w połączeniu usuwają nieczystości.
Funkcja samoczyszczenia ułatwia utrzymanie pralki w dobrej kondycji. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, poza regularnym uruchamianiem programu, to ręczne czyszczenie filtra i podajnika na proszek.
Czyszczenie pralki – o czym pamiętać?
Jedną z najważniejszych zasad, które pozwalają mieć zawsze świeżo pachnące pranie, jest regularne czyszczenie pralki. Zalecenia są różne i zależą od producenta. Często używane pralki należy czyścić raz w miesiącu od początku użytkowania. Przy okazji warto przeczyścić filtr, aby zapobiec awarii w przyszłości.
Po każdym praniu zostawiaj otwarte drzwiczki. Naturalne osuszanie bębna zapobiegnie powstawaniu brzydkiego zapachu pleśni. Postaraj się też, w miarę możliwości, opróżniać pralkę krótko po zakończeniu prania.
Wypracuj dobre nawyki. Wyznacz jeden dzień w miesiącu na czyszczenie pralki, aby o tym nie zapomnieć w natłoku innych zadań. Testuj różne metody czyszczenia, aby znaleźć tę najlepszą i najskuteczniejszą dla swojego urządzenia.