
Zastanawiasz się, jak się ubrać na siłownię? Odpowiedni strój to nie tylko kwestia stylu, ale przede wszystkim wygody i bezpieczeństwa. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże skompletować idealny strój na siłownię – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów i jakie jeszcze akcesoria mogą Ci się przydać podczas treningu.
Strój na siłownię – nie tylko wygląd
Siłownie są w pełni wyposażone. Jedyne, co potrzebujesz zrobić, aby z nich skorzystać, to odpowiednio się ubrać. Strój na siłownię powinien być wygodny i mieć zdolność odprowadzania wilgoci. Ma sprawić, że poczujesz się komfortowo i możliwie najbardziej pewnie – niezależnie od formy, w jakiej się aktualnie znajdujesz.
Strój fitness, w którym czujesz się dobrze, będzie dodatkową motywacją do utrzymania regularności treningów. Poza wpływem na to, jak się zaprezentujesz, ubranie powinno zapewniać swobodę ruchów. Nie powinno podwijać się ani odsłaniać niczego, czego nie chcesz pokazać. Odpowiednia odzież zmniejsza ryzyko kontuzji, np. jeśli jest antypoślizgowa. Może też zapobiegać otarciom czy pomagać utrzymać prawidłową postawę ciała.
Jak się ubrać na siłownię? Od czego zacząć?
Spróbuj na początku określić, jakie ćwiczenia planujesz wykonać. Na bieżnię czy rower stacjonarny możesz włożyć niemal dowolny strój, o ile tylko będzie wygodny i wykonany z odpowiednich włókien. W tym wypadku precyzja ruchu nie ma aż takiego znaczenia.

Inaczej jest w przypadku ćwiczeń siłowych, podczas których trzeba pilnować ustawienia kolan czy bioder. Zbyt obszerny i luźny T-shirt może to utrudniać. Niektórzy trenerzy personalni lubią kontrolować prawidłową aktywację mięśni, co ułatwiają bardziej dopasowane ubrania.
Materiał, z którego zrobiony jest strój na siłownię, ma ogromne znaczenie dla Twojego komfortu. Szczególnie topy i koszulki powinny odprowadzać wilgoć i szybko schnąć. Chociaż intuicyjnie ciągnie nas ku naturalnym tkaninom, to podczas aktywności fizycznej o wyższej intensywności zdecydowanie lepiej sprawdzają się włókna sztuczne – poliester lub poliamid. Z naturalnych włókien polecane są: merino, wiskoza lub liocel, jednak ubrania z nich wykonane mogą być o wiele droższe, co może zniechęcić na początku przygody ze sportem.
Podsumowując, strój na siłownię powinien być:
- wykonany z poliestru (dodatek elastycznych włókien w niczym nie szkodzi),
- dopasowany do sylwetki pod kątem kroju i rozmiaru,
- atrakcyjny wizualnie,
- komfortowy.
Zwracaj uwagę na jakość ubrań, ich krój oraz rozmiar. Zwróć też uwagę, jak wybrana odzież układa się na sylwetce. Jeśli nie możesz swobodnie zrobić przysiadu, masz wrażenie, że legginsy miejscami prześwitują, koszulka podkreśla niedoskonałości – nie ryzykuj. W innym przypadku szybko zapomnisz, że to kwestia stroju, i stwierdzisz, że brak komfortu to kwestia treningu.
Pamiętaj też, że strój fitness będziesz często prać, warto więc, aby był dobrej jakości, inaczej szybko wyblaknie lub zacznie się pruć.
Jaki strój na siłownię damski?
Aby skompletować pełny strój damski, musisz zacząć od bielizny. Jeśli planujesz wykonywać na siłowni treningi cardio – bieg na bieżni czy wyskoki, zadbaj o prawidłowe podparcie dla biustu. Dobry biustonosz sportowy podtrzyma piersi, zamortyzuje wstrząsy, zapewni swobodę ruchu, a także będzie odprowadzał pot, którego w tej okolicy, szczególnie pod biustem, pojawia się sporo.
Kolejna część odzieży sportowej to top lub koszulka treningowa. Warto wybierać modele dopasowane do sylwetki (niekoniecznie obcisłe), które nie będą się podwijać ani podciągać przy unoszeniu ramion. Jeśli będziesz musiała cały czas poprawiać koszulkę, nie skupisz się w pełni na treningu i zmęczysz się zupełnie niepotrzebnie.
Legginsy wydają się najlepszym wyborem na siłownię. Postaw na modele z wysokim stanem, które nie będą uciskać brzucha. Jeśli wolisz spodenki treningowe, sprawdź ich dopasowanie w udach i pasie. Najlepszym testem będzie przysiad: jeśli nie sprawią dyskomfortu w jego trakcie, swobodnie możesz brać je na siłownię.
W kompletowaniu stroju na siłownię istotne są obuwie oraz skarpetki. Jakie buty wybrać na siłownię? Dopasowane do rodzaju treningu. Jeśli planujesz dłuższy bieg na bieżni, wybierz przewiewne buty do biegania po twardej nawierzchni. Jeśli chcesz dźwigać ciężary, postaw na obuwie z grubą podeszwą i wyższą cholewką stabilizującą kostkę. Skarpetki powinny odprowadzać wilgoć i zapewnić skórze oddech. W przeciwnym razie już po godzinie w ciepłym, wilgotnym środowisku stopa może być bardziej podatna na otarcia i odparzenia. Może też nadmiernie puchnąć.
Nie chce Ci się wychodzić? Zorganizuj sobie domową siłownię!

Jaki strój na siłownię męski?
Panowie mają zdecydowanie mniejszy wybór strojów na siłownię, ale dzięki temu decyzja jest prostsza. Aby wybrać się na trening, wystarczy koszulka z przewiewnego materiału. Do intensywniejszej aktywności polecamy T-shirty lub tank topy ze sztucznej tkaniny – lepiej odprowadzą pot i nie będą przyklejać się do ciała tak jak bawełna.
Spodnie – tak jak w przypadku pań, tu także dobre będą zarówno długie spodnie dresowe lub męskie legginsy, jak i szorty.
Wybór butów również polecamy dopasować do uprawianej aktywności – do biegania lub treningu oporowego. Buty mają za zadanie stabilizować kostki, a tym samym kolana, co jest ważne dla przeciwdziałania przykrym w skutkach kontuzjom. Warto zatroszczyć się o tę kwestię.
Strój na siłownię to nie wszystko – jakie akcesoria jeszcze Ci się przydadzą?
Dobre ubranie treningowe to nie wszystko, aby poczuć się komfortowo na siłowni. W trakcie aktywności należy się nawadniać. Warto wyposażyć się w bidon na wodę o odpowiedniej pojemności. Jeśli chcesz zaraz po treningu spożyć preparat białkowy, zaopatrz się dodatkowo w przenośny shaker.
Na siłowni spocisz się i jest to jak najbardziej pożądane, przy czym nie zawsze komfortowe. Do wycierania potu z czoła służą specjalne opaski frotowe na nadgarstek – to przydatny gadżet, jeśli planujesz intensywny trening. Rękawiczki treningowe z kolei przydadzą się podczas wyciskania sztangi czy do podciągania na drążku. Uchronią dłonie przed odciskami lub je zminimalizują, a przy tym umożliwią pewniejszy chwyt.
Przyda się jeszcze torba sportowa do przenoszenia ubrań na zmianę, obuwia i wszystkich niezbędnych akcesoriów. Zaletą posiadania oddzielnej torby treningowej jest to, że możesz przygotować ją odpowiednio wcześniej, aby motywowała Cię do wyjścia na siłownię.
Czytaj także: Wiosenne aktywności na świeżym powietrzu. Co robić wiosną?