
Okres zimowy jest dla samochodów szczególnie wymagający. Kumulacja niekorzystnych czynników wpływa na zużycie podzespołów pojazdu i obniża komfort korzystania z auta. Dlatego na wiosnę warto zadbać o kilka podstawowych kwestii, które mogą znacząco poprawić wygodę użytkowania i bezpieczeństwo jazdy.
-
Wycieraczki – niewielki wydatek o wielkim wpływie na bezpieczeństwo
-
Kontrola klimatyzacji – aby nie pocić się, gdy zrobi się gorąco
-
Wymiana filtra kabinowego umożliwi komfortowe oddychanie pełną piersią
-
Mycie podwozia i nadwozia, aby usunąć resztki zimy z pojazdu
Opony, czyli absolutna podstawa
Podstawową kwestią w przygotowaniu auta do wiosny jest oczywiście wymiana opon. Opony letnie należy zamontować, gdy temperatura powietrza na stałe wzrośnie ponad +7 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak potrzebujemy nowego kompletu, to nie warto odkładać zakupu na ostatnią chwilę. Sezonowość w branży ogumienia sprawia, że gdy przychodzi czas wymiany, to długie kolejki tworzą się zarówno w sklepach, jak i w serwisach wulkanizacyjnych. W efekcie czas realizacji zamówienia może się wydłużyć, a oblężenie punktów wymiany opon dołoży do tego swoje trzy grosze. Skutkiem będzie niepotrzebnie stracony czas – aby tego uniknąć, wystarczy z wyprzedzeniem umówić termin wymiany oraz zamówić opony nieco wcześniej.
Wycieraczki – niewielki wydatek o wielkim wpływie na bezpieczeństwo
Gdy skończy się zima, warto skontrolować stan wycieraczek szyb samochodowych. Pióra wycieraczek dostają niezły wycisk podczas walki z wilgocią zamarzającą na szybach. W efekcie niszczą się mocno i przestają spełniać swoją funkcję należycie. Rezultatem jest nie tylko nieefektywne usuwanie wody z powierzchni szyby. Zużyte pióra mogą łatwo pozostawiać trwałe rysy na powierzchni szyb – pozbycie się śladów otarć wymaga polerowania, a przy głębokich rysach konieczna może być nawet wymiana szyby. Warto pamiętać o tym, że taka porysowana szyba może utrudnić przejście przeglądu, a w przypadku kontroli drogowej zakończyć się mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Kontrola klimatyzacji – aby nie pocić się, gdy zrobi się gorąco
Tuż przed nadejściem wiosny powinno się również wykonać serwis klimatyzacji. Układ klimatyzacji jest zimą używany niewiele albo wcale. W efekcie podzespoły klimatyzacji ulegają zastaniu, a wilgotne powietrze przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni na ich powierzchni. Dlatego warto pamiętać o ozonowaniu i odgrzybianiu, a także uzupełnieniu lub wymianie czynnika chłodzącego. W skrajnym przypadku czynnik może nawet ulec rozwarstwieniu, przez co nie zapewni odpowiedniego smarowania podzespołów – stąd już krótka droga do uszkodzenia np. sprężarki klimatyzacji i większych wydatków. Rezultatem zaniedbania może być niemiłe zaskoczenie, gdy pojawią się upały, a nasza klimatyzacja zamiast przyjemnego chłodu wypuści nam prosto w twarz gorące powietrze, które w dodatku śmierdzi.

Wymiana filtra kabinowego umożliwi komfortowe oddychanie pełną piersią
Naturalnym uzupełnieniem serwisu klimatyzacji jest wymiana filtra kabinowego, który odpowiada za oczyszczanie powietrza trafiającego do kokpitu przez kratki nawiewu. W trakcie zimy filtr kabinowy mierzy się ze smogiem oraz wilgocią, przez co zapycha się oraz stanowi wylęgarnię bakterii i innych mikrobów – trafiają one na nasze twarze i do płuc wraz z powietrzem z nawiewu. Dlatego nie warto pomijać tego jakże ważnego aspektu wiosennego serwisu. Zwłaszcza że filtr kabinowy nie stanowi szczególnego wydatku, a jego wymianę można w większości samochodów przeprowadzić samodzielnie. Nowy filtr zapewnia czystość powietrza oraz będzie gotowy do kolejnego intensywnego okresu – wiosną powietrze jest pełne pyłków.
Mycie podwozia i nadwozia, aby usunąć resztki zimy z pojazdu
Rozsądnym krokiem jest również pozbycie się soli drogowej oraz piasku ze wszystkich szczelin w podwoziu i nadwoziu. Pozostawienie ich przyczyni się do powstawania ognisk korozji oraz niszczenia karoserii. Dlatego, gdy zimowe warunki ustąpią na dobre, warto poświęcić trochę czasu na dokładne oczyszczenie i zakonserwowanie newralgicznych punktów, w których gromadzą się zanieczyszczenia. Można oczywiście powierzyć to zadanie specjalistom – najlepszy byłby oczywiście serwis detailingowy, ale myjnia ręczna ciesząca się dobrą opinią też powinna zdać egzamin. Dzięki temu karoseria naszego auta będzie prezentować się atrakcyjnie, a podzespoły m.in. zawieszenia czy układu hamulcowego zapewnią sprawność i utrzymają kondycję przez dłuższy czas.
Artykuł sponsorowany