Projektory
12 produktów
Projektory do domu – jaki będzie najlepszy?
Multimedialne projektory wcześniej były używane przede wszystkim w biurach, podczas różnego rodzaju konferencji i szkoleń. Swoje miejsce miały również na uczelniach i w szkołach, w których wykorzystywane były do prezentowania studentom i uczniom treści edukacyjnych. Obecnie coraz częściej trafiają do prywatnych domów. Projektor może z powodzeniem zastąpić ekran telewizora i stworzyć tworzyć domowe kina wysokiej jakości.
Jak wybrać projektor multimedialny do domu?
Rozdzielczość projektora
Od rozdzielczości projektora będzie zależała jakość i szczegółowość wyświetlanych obrazów. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepsze efekty wizualne będziemy mogli osiągnąć nawet przy wyświetlaniu obrazów o dużej przekątnej. Projektory multimedialne dostępne w sklepowych asortymentach oferują rozdzielczości w zakresie od SVGA do 4K.
Do domowego użytku wystarczy zainwestować w projektor Full HD (z rozdzielczością na poziomie 1920x1080 pikseli) lub projektor WUXGA o rozdzielczości 1920x1200 pikseli.
Kolory i kontrast obrazu
Standardowe projektory LCD zapewniają satysfakcjonujące nasycenie barw i dobry kontrast. Urządzenia najnowszej generacji to projektory DLP, które oferują jeszcze wyższą jakość w obydwu zakresach i rewelacyjnie oddają intensywność i głębię czerni. Na jakość kontrastu musimy zwrócić szczególną uwagę, gdy za pomocą projektora chcemy stworzyć domowe kino, w którym seanse będą oglądane w ciemności.
Funkcja dostosowania położenia obrazu
Tzw. keystone to funkcja, dzięki której będziemy mogli uzyskać idealnie prostokątny obraz bez względu na położenie projektora. W większości sytuacji nie mamy bowiem możliwości ustawienia projektora dokładnie na wprost ściany czy ekranu – korekcja tzw. zniekształceń trapezowych oraz niezależna korekcja położenia narożników obrazu przekładają się na maksymalny komfort oglądania w każdym położeniu.
Odtwarzanie dźwięku i inne funkcje projektorów
Projektor multimedialny musi poradzić sobie z odtwarzaniem dźwięku. Większość urządzeń z tej kategorii wyposażona jest w głośnik mono, choć możemy również znaleźć te z głośnikami stereo. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak podłączanie do projektora zewnętrznego systemu nagłaśniającego. Głośniki można połączyć za pomocą wyjścia audio minijack lub poprzez bluetooth.
Nowoczesne projektory multimedialne mogą oferować szereg dodatkowych funkcjonalności lub w różnym stopniu wspierać rozwiązania stosowane w innych technologiach. Mowa tutaj między innymi o możliwości podłączenia do urządzenia mikrofonu, wbudowanym odtwarzaczu treści multimedialnych czy opcji współdzielenia ekranu.
Żywotność urządzenia i koszty eksploatacyjne
Wybierając projektor do domowego użytku musimy przeanalizować żywotność urządzenia oraz koszty, które będą się wiązały z jego eksploatacją. Urządzenie powinno posiadać wysoką klasę energetyczną, ale również źródło światła, którego koszt wymiany nie będzie znacząco obciążał domowego budżetu.
Drogim, ale najtańszym w eksploatacji urządzeniem będzie projektor laserowy, który zapewnia minimum 20-30 tysięcy godzin wyświetlania. Tańsze projektory wyposażone są w standardowe lampy wysokociśnieniowe, które mogą pracować przez co najmniej 6-8 tysięcy godzin, a wybrane modele, w trybie Eco – przez 10-15 tysięcy godzin.