
Od 31 marca trwa nabór wniosków do nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Umożliwia on uzyskanie dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i kompleksową termomodernizację budynków. Inwestorzy mogą zyskać nawet do 100% zwrotu za zakup nowoczesnej technologii, która poprawi efektywność cieplną domu, przynosząc realne oszczędności.
Czyste Powietrze 2025 – nowa możliwości i nowe ograniczenia
Nowa edycja rządowego programu „Czyste Powietrze” mocno zmieniła zasady przyznawania wsparcia. Nabór wniosków w poprzedniej odsłonie został wstrzymany ze względu na liczne naruszenia. Kolejny rozpoczął się 31 marca 2025 roku, a wśród najważniejszych zmian należy wyszczególnić:
- Nowe kryteria dochodowe i własnościowe dla wnioskodawców (muszą oni być właścicielami nieruchomości co najmniej 3 lata – wyjątek stanowi spadek).
- Modyfikacje w zakresie wysokości kosztów kwalifikowanych na wszystkich trzech poziomach (podstawowy, podwyższony, najwyższy).
- Obowiązek wykonania audytu energetycznego (może być w 100% pokryty z dotacji) i charakterystyki energetycznej budynku po zakończeniu termomodernizacji.
- Obecność operatorów – podmiotów pomagających i monitorujących realizację przedsięwzięcia.
- Brak możliwości dofinansowania zakupu fotowoltaiki oraz kotłów gazowych.
Czyste Powietrze 2025 a wymiana źródła ogrzewania
Jedną z ważnych zmian w kontekście wymiany nieefektywnych źródeł ogrzewania na technologie niskoemisyjne jest brak możliwości dofinansowania zakupu kotła na gaz. Natomiast „w grze” wciąż pozostają:
- Gruntowe i powietrzne pompy ciepła.
- Kotły na pellet.
- Kotły zgazowujące drewno.
- Inne technologie, np. ogrzewanie elektryczne inne niż pompy ciepła.
Wszystkie urządzenia dofinansowane w ramach „Czystego Powietrza” muszą znajdować się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Taka praktyka ma chronić inwestorów przed oszustwami i np. zakupem urządzeń wątpliwej jakości. Zgodnie z obowiązującą formułą programu na inwestycję w nowe źródło ciepła można uzyskać dofinansowanie sięgające nawet do 100% kosztów kwalifikowanych. To znaczące ułatwienie wejścia w nowoczesne, energooszczędne technologie, wśród których prym w dalszym ciągu wiodą:
- pompy ciepła powietrze–woda,
- pompy ciepła gruntowe – dla inwestorów szukających maksymalnej efektywności,
- kotły na pellet i kotły zgazowujące drewno – jako alternatywa tam, gdzie montaż pompy ciepła jest utrudniony.
Dla kogo nawet 100% dofinansowania?
Tak jak w poprzednich edycjach, tak i w odsłonie „Czyste Powietrze 2025” przewidziano trzy poziomy wsparcia:
- podstawowy – dla wnioskodawców, których dochód roczny nie przekroczył 135 000 zł; zwrot do 40% kosztów kwalifikowanych.
- podwyższony – dla gospodarstw domowych wielo- lub jednoosobowych (miesięczne dochody odpowiednio do 2250 lub do 3150 zł/os.); zwrot do 70% kosztów kwalifikowanych.
- najwyższy – dla gospodarstw wielo- i jednoosobowych (miesięczny dochód odpowiednio do 1300 lub do 1800 zł/os.) lub pobierających określone zasiłki; zwrot do 100% kosztów kwalifikowanych.
Oznacza to, że osoby kwalifikujące się do najwyższego poziomu dofinansowania mogą uzyskać całkowity zwrot kosztów zakupu nowego, efektywnego źródła ogrzewania (pompa ciepła, kocioł na pellet, piec zgazowujący drewno), jeśli przedsięwzięcie będzie obejmować kompleksową termomodernizację obiektu. Dofinansowanie w najwyższym progu udzielane jest jednak jedynie w przypadku budynków/lokali, w którym zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania przekracza 140 kWh/(m2·rok).
Takie wsparcie to realna szansa dla inwestorów, którzy dysponując wyłącznie indywidualnym budżetem, nie mogliby sobie pozwolić na zakup nowoczesnego źródła ogrzewania, a których dom wymaga doinwestowania (lub prędzej czy później będzie go wymagać). Pompy ciepła są rozwiązaniem szczególnie opłacalnym – gdyż w znacznej mierze pozyskują energię niezbędną do ogrzewania z odnawialnych źródeł. Zmiana dotychczasowego, nieefektywnego źródła ogrzewania na powietrzną lub gruntową pompę ciepła wysokiej klasy może znacznie zminimalizować kwoty na rachunkach, zapewniając możliwość korzystania z zielonej energii oraz zautomatyzowanego i bezemisyjnego systemu grzewczego.
Nabór wniosków do „Czystego Powietrza” ma charakter ciągły i potrwać ma aż do 2030 roku. Warto jednak się spieszyć, ponieważ – jak pokazują poprzednie edycje – na przestrzeni kolejnych lat, a nawet miesięcy mogą nas czekać kolejne zmiany.
Artykuł sponsorowany