Klawiszowe, strunowe, perkusyjne – zaczynamy naukę gry na instrumentach!

Nauka gry na instrumentach to ciężka praca, która jednak przynosi wiele radości i satysfakcji. Uczy też regularności i cierpliwości. Od jakiego instrumentu rozpocząć przygodę z muzyką? Jak poznać, że nasze dziecko jest uzdolnione muzycznie?

nauka gry na pianinie

Nauka gry na instrumentach – korzyści

Gra na instrumentach, poza tym, że jest niezwykle przyjemną i satysfakcjonującą pasją, ma wiele korzyści ogólnorozwojowych. Rozwija pamięć, koncentrację oraz zdolności poznawcze. Sięgając po instrumenty, uczymy się czytać nuty lub zapamiętywać chwyty i akordy. Rozwija to zdolności naszego mózgu, a także pozwala poznać wiele fascynujących dzieł muzycznych z całego świata. Warto dodać, że gra na instrumentach uczy także cierpliwości, opanowania, rozwija koordynację ruchową oraz wspiera rozwój emocjonalny i słuch muzyczny. Pasja związana z muzyką jest niezwykle wdzięcznym zajęciem, formą odprężenia i rozwoju wewnętrznego.

Instrumenty muzyczne dla dzieci – kiedy i od czego zacząć przygodę z muzyką?

Już od okresu niemowlęcego dzieci mają do czynienia z muzyką. Kupując dziecku śpiewające pluszaki, grające zabawki, grzechotki oraz tamburyny, rozwijamy jego słuch muzyczny i pozytywnie wpływamy na rozwój fizyczny i psychiczny. Na dalszym etapie życia kontakt malucha z zabawkowymi instrumentami, takimi jak miniperkusja dziecięca, keyboard czy mała gitara, pozwala mu kontynuować pasję muzyczną. Zabawkowe instrumenty mogą pomóc w wyborze przyszłego prawdziwego instrumentu, ale nie musi tak być. Najważniejsze, aby miłość do muzyki rozwijać poprzez zabawę. Dzieci mają niezwykłą zdolność uczenia się oraz adaptacji. To właśnie dlatego w tym wieku warto zacząć uczyć się gry na instrumentach.

dziecko przy fortepianie

Co jest potrzebne, aby zacząć uczyć się grać na instrumencie?

Najbardziej popularną formą nauki są indywidualne zajęcia muzyczne organizowane w domach kultury lub przez prywatne osoby. Dużym plusem tej formy nauki jest dopasowanie charakteru nauki do możliwości i potrzeb ucznia.

Kolejną możliwością, dedykowaną najmłodszym fanom gry na instrumentach, jest szkoła muzyczna. To właśnie w niej zdobywa się wiedzę praktyczną i teoretyczną oraz rozwija umiejętności niezbędne do zajmowania się w przyszłości muzyką w sposób zawodowy. Ogromnym plusem jest tu profesjonalizm, ogromne doświadczenie nauczycieli i jednoczesna nauka gry na kilku instrumentach oraz treningi wokalne.

Dla zdeterminowanych odpowiednia może być także samodzielna nauka gry na instrumencie. Korzystając z szeroko dostępnych pomocy naukowych, krok po kroku możemy zdobywać umiejętności muzyczne. Forma ta nie jest polecana natomiast najmłodszym pasjonatom, którzy powinni mieć wsparcie doświadczonego nauczyciela, otwartego na pomoc i wyjaśniającego wszelkie wątpliwości.

Pierwszy instrument – jak wybrać?

Instrumenty dzielimy na kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich to:

  • instrumenty perkusyjne, takie jak perkusja, bębny, werble i ksylofon - gra na nich polega na uderzaniu pałeczkami perkusyjnymi lub dłońmi o instrument w odpowiednim rytmie i użyciem odpowiedniej siły,
  • instrumenty klawiszowe - gra na instrumentach takich jak keyboard, pianino i fortepian polega, jak sama nazwa wskazuje, na delikatnym przyciskaniu klawiszy lub ich kombinacji w celu uzyskania pożądanego dźwięku. Analogicznie, tylko z dodatkiem szarpanego ruchu dłoni, możemy grać na instrumentach strunowych szarpanych, gitary, ukulele lub mandolinie, a z użyciem smyczka na strunowych smyczkowych, czyli wiolonczeli, kontrabasie i skrzypcach,
  • instrumenty dęte - użycie ust oraz wydychanego powietrza przy jednoczesnym zakrywaniu odpowiednich otworów to domena instrumentów dętych, czyli trąbek, saksofonów, fletów prostych i poprzecznych.

Najłatwiejsza do opanowania dla początkujących jest nauka gry na instrumentach klawiszowych, najtrudniejsza natomiast na strunowych smyczkowych.

Przy wyborze odpowiedniego instrumentu najlepiej kierować się swoimi zainteresowaniami, a także dostępnością zajęć z gry w okolicy. Warto brać pod uwagę kilka instrumentów – w toku nauki może się okazać, że zdecydowanie bardziej odpowiada nam gra na instrumencie, którego wstępnie nie braliśmy pod uwagę.

Nauka gry na instrumentach dla dzieci i dorosłych – kiedy zacząć?

Nauka gry na instrumentach nie jest zarezerwowana tylko dla najmłodszych. Przy odpowiedniej motywacji naukę możemy zacząć w każdym wieku!

nauka gry na gitarze

Nauka gry na perkusji

Chociaż wydaje się być prosta, nauka gry na perkusji oznacza wiele godzin praktyki. Wymaga szczególnej umiejętności z zakresu poczucia rytmu. Ramy czasowe, w których najlepiej jest zacząć grę na niej, to 7-10 lat. Kluczem do sukcesu jest jednak przede wszystkim determinacja i chęć nauki. Grę na perkusji najlepiej zaczynać pod okiem profesjonalisty, który będzie nas prowadził przez wszystkie etapy nauki. Chcąc rozpocząć naukę gry na tym instrumencie, nie skupiajmy się w pierwszej kolejności na zakupie profesjonalnego i kosztownego sprzętu. Wybierzmy perkusję dedykowaną osobom początkującym, bo właśnie na takiej najłatwiej jest zacząć grać.

Nauka gry na gitarze i ukulele

Gitara i ukulele to jedne z najbardziej uniwersalnych i popularnych instrumentów. Szeroka gama modeli oraz łatwość ich transportu zachęca początkujących. Na gitarze i ukulele możemy skutecznie nauczyć się grać w każdym wieku. Bardzo popularne i łatwo dostępne są indywidualne zajęcia dedykowane osobom początkującym, dzięki którym pod okiem specjalisty nauczymy się grania akordów i dobierania odpowiedniego bicia strun.

Nauka gry na pianinie i keyboardzie

Pianino i keyboard polecane są wszystkim początkującym poszukującym swojego instrumentu. Nauka gry przy odpowiedniej determinacji nie będzie ciężka i może być wykonywana samodzielnie w domowym zaciszu. W sieci oraz w książkach znajdziemy wiele wiedzy, z której możemy korzystać.