Projekty DIY i relaksujące hobby – kreatywne sposoby na stres
Projekty DIY i relaksujące, twórcze pasje mogą okazać się nie tylko świetnym sposobem na pozbycie się stresu, ale też mają wymiar praktyczny. Dzięki nim możesz wykonać własnoręcznie piękne dodatki do swojego domu, urocze drobiazgi na prezent, a nawet ubrania. Mamy dla Ciebie kilka inspiracji na odstresowujące hobby!
Kreatywne hobby – masz w czym wybierać
Masz zdolności manualne i chcesz je rozwijać? A może po prostu czujesz, że artystyczne hobby polegające na rysowaniu, malowaniu lub lepieniu po prostu sprawiłoby Ci przyjemność? Tworzenie jest dla każdego – nie musisz być urodzonym artystą, żeby zrobić na drutach szalik, wyszydełkować podkładkę pod kubek lub wykleić piękny obraz z diamencików przy pomocy techniki diamond paintingu. Nawet proste prace w ogrodzie lub szycie, uwalniają dopaminę, która jest naturalnym antydepresantem. Kreatywność zmniejsza lęk, depresję i stres. Do tego dzięki nowej pasji możemy stworzyć może nieidealny, ale niepowtarzalny przedmiot, którego nie ma nikt inny.
Kolorowanie, malowanie po numerach i diamond painting
Nie bez powodu kolorowanki dedykowane dorosłym (choć mogą również być ciekawą formą artystyczną dla nastolatka) cieszą się dużą popularnością. Dzięki pięknym, pełnym detali obrazkom do kolorowania, których autorami są nierzadko znani artyści, każdy z nas może stworzyć ciekawe i na swój sposób unikalne dzieło – w końcu kolorować można też przy użyciu różnych technik i przyborów. Nieco innym typem kolorowanek dedykowanych dorosłym są obrazy do "malowania" po numerach z gotową legendą kolorystyczną. Kolorowanie po numerach pozwala nawet początkującym stworzyć "profesjonalny" obraz z uwzględnionymi światłocieniami i głębią – podobnie jak popularny ostatnio diamond painting. Ta ostatnia technika polegająca na przyklejaniu maleńkich "diamencików" pozwala na tworzenie trójwymiarowych dzieł. Malowanie diamentami, nazywane też haftem diamentowym, może być miłą odmianą dla innych technik artystycznych. Zacznij od prostszych, mniej szczegółowych obrazów i stopniowo sięgaj po coraz bardziej skomplikowane grafiki. Efekty Twojej pracy będą piękną ozdobą ściany!
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w tworzeniu obrazów od podstaw – choć kolorowanie może być do tego pierwszym krokiem. Jeżeli masz w swoim domu przybory plastyczne, takie jak farby, kredki czy flamastry, to jesteś gotowy, by zacząć. Może marzy Ci się np. umiejętność rysowania postaci jak z komiksu albo chcesz nauczyć się malować zwierzęta? Możesz skorzystać z internetowych tutoriali lub zaopatrzyć się w odpowiedni poradnik. Sprawdź, który sposób przyswajania wiedzy jest dla Ciebie najdogodniejszy i zacznij działać!
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kolorowanie, malowanie po numerach, haft diamentowy, czy też zaczniesz rysować od zera, tego typu pasja może Cię fantastycznie wyciszyć i odciągnąć od ekranów. Nauczysz się, jak być skoncentrowanym tylko na jednej czynności i czerpać z tego radość. Idealny sposób na relaks! Nie zniechęcaj się, jeśli efekty Twojej pracy nie będą od razu zadowalające. Ćwiczenie czyni mistrza!
Szydełkowanie i robienie na drutach
Oglądając ręcznie zrobione swetry, torby, maskotki czy poszewki na poduszkę, myślisz pewnie, że szydełkowanie jest bardzo trudną sztuką. Niekoniecznie! Już opanowanie najprostszych "słupków" i "półsłupków" na szydełku pozwoli Ci na wykonanie wielu prac. Zacznij od łatwych, szybkich projektów, jak np. podkładki pod kubki. W sieci znajdziesz wiele tutoriali o podstawach szydełkowania. Uwaga – to bardzo wciąga! Podobnie jest z drutami – dobry poradnik i kilka godzin trenowania ściegów wystarczy, by zacząć robić proste czapki i szaliki. To superpomysł na prezenty dla bliskich – i to takie naprawdę od serca! Kolejnym plusem posiadania umiejętności robienia na drutach lub szydełkowania jest możliwość wykonania samodzielnie ubrań i dodatków wysokiej jakości. Jakościowe włóczki wełniane są oczywiście droższe niż np. te akrylowe lub bawełniane, ale szybko przekonasz się, że własnoręcznie wykonane wełniane czapki czy szaliki będą Cię kosztować dużo mniej niż te zakupione w sklepie. Dzierganie to fantastyczne sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym!
Dobra wiadomość jest też taka, że aby zacząć przygodę z drutami lub szydełkiem, nie musisz wiele inwestować. Zestawy szydełek i druty są dość tanie – zwłaszcza jeśli szukasz czegoś dla początkujących. Włóczki o dowolnym składzie i kolorze bez problemu dostaniesz w internetowych sklepach dziewiarskich.
Szycie i przerabianie odzieży
Jeśli interesujesz się modą, lubisz wyzwania i masz dość odwiedzania zakładów krawieckich tylko po to, żeby np. skrócić spodnie, możesz spróbować przygody z szyciem na maszynie. Przygotuj się jednak na to, że aby zacząć szyć nowe proste projekty, prawdopodobnie musisz dać sobie więcej czasu i cierpliwości niż np. w przypadku szydełka lub drutów. Z nauką prostych poprawek krawieckich w stylu skrócenia nogawek powinno pójść dużo szybciej!
Jak na początek nowego hobby, z którym nie miało się wcześniej żadnego doświadczenia, kupno maszyny do szycia może okazać się dość dużym wydatkiem, dlatego rozważ zakup używanej, ale w pełni sprawnej maszyny. A może Twoja mama lub babcia mogłyby na początek pożyczyć Ci własną i przy okazji udzielić kilku cennych rad? Nie zaszkodzi zapytać! Szycie wymaga skupienia, dokładności i koncentracji, więc dla niektórych osób z pewnością będzie dobrym sposobem na odstresowanie się.
Choć maszyna do szycia jest bardzo przydatna, jeśli chodzi o przerabianie odzieży , to i bez niej da się "podkręcić" wygląd Twoich ubrań. Farbowanie, naszywanie aplikacji , ozdabianie haftem albo np. malowanie na jeansowych kurtkach to tylko niektóre sposoby na to, by podkreślić Twój indywidualny styl, nie kupując przy tym nowych rzeczy.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że zaprezentowane tu pomysły na spędzanie wolnego czasu zainspirują Cię do odprężających, ale jednocześnie twórczych aktywności. Pomysłów na hobby jest o wiele więcej – znajdź to, co najbardziej Cię interesuje i krok po kroku rozwijaj swoje zainteresowania, bez pośpiechu i wywierania na sobie niepotrzebnej presji. Najważniejsze, aby hobby sprawiało Ci przyjemność. Zadowalające efekty i nowe umiejętności przyjdą z czasem!