
Brr... Robi się coraz zimniej, więc wieczorem masz ochotę wskoczyć pod ciepłą kołderkę, otulić się przyjemną i miękką pościelą i zapaść w spokojny sen po całym męczącym dniu. Jaką pościel wybrać na zimę, by nie marznąć podczas nocnego odpoczynku? Sprawdź, jakie materiały najlepiej sprawdzają się w tym chłodnym, zimowym okresie i wybierz komplet pościeli do swojej sypialni.
Najcieplejsze materiały na zimę – jaką pościel wybrać, by otulić się przyjemnym ciepłem
Może Cię to zaskoczy, ale optymalna temperatura do spania dla osób dorosłych, młodszych niż 65 lat, wynosi 16°C-19°C. Tak, dobrze czytasz. Taka temperatura powinna panować w Twojej sypialni, jeśli chcesz dobrze się wysypiać. W okresie zimowym trudno jednak „zmusić się” do takich warunków. Przyjemnie jest odkręcić grzejnik, poczuć miłe ciepło... Wystarczy jednak zamienić pościel na bardziej otulającą, by nie uruchamiać ogrzewania na duże temperatury. Przesuszone powietrze nie sprzyja efektywnemu odpoczynkowi. Lepiej przykryć się cieplejszą kołdrą powleczoną przyjemną poszewką, niż rozkręcić kaloryfer.
Zatem, jaką wybrać pościel, żeby nie marznąć w chłodne zimowe wieczory i noce? Za chwilę wszystko będzie jasne.
Przeczytaj też: Ciepło i styl. Jak wybrać idealne kołdry i koce na chłodne dni?
Pościel bawełniana
Przewiewna i przyjemna dla skóry bawełna jest odpowiednia na każdą porę roku. Latem oddychający materiał zapobiega nadmiernemu poceniu się, a zimą otula i zapewnia ciepło. Bawełna występuje w wielu rodzajach i charakteryzuje się różnymi splotami i fakturami. Od tych parametrów zależy więc, czy będzie Cię ogrzewać, czy też delikatnie chłodzić. Jaki typ pościeli bawełnianej jest najlepszy na zimę? Sprawdźmy.
Pościel z makosatyny
Tkanina bawełniana jaką jest makosatyna dobrze reguluje temperaturę ciała, a jednocześnie nie powoduje jego przegrzewania się. To dlatego pod kompletem takiej pościeli bawełnianej zawsze dobrze się wyśpisz. Choć pościele satynowe poleca się szczególnie jako poszewki idealne na lato, makosatyna może być używana przez cały rok. Ta przyjemna w dotyku satyna utkana z delikatnych włókien zapewnia wyjątkową przewiewność, co nabiera znaczenia zimą. Jeśli Twoja pościel oddycha, nie będziesz się nadmiernie pocić i odkrywać. Mięciutka i delikatna dla skóry makosatyna to komfort snu nie tylko zimą, ale również i latem.
Pościel flanelowa
Na długie i chłodne noce idealnym wyborem będzie flanela. Dlaczego? Pościel flanelowa uszyta jest z bawełny pokrytej miękką okrywą włókienną i charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Nie zmarzniesz pod nią nawet zimną nocą. Flanelę tka się splotem płóciennym lub skośnym, przez co materiał jest trwały i odporny na uszkodzenia. Co jeszcze? Pościel flanelowa jest antyalergiczna i nie uczula ani nie podrażnia delikatnej skóry. Ma też wszystkie zalety pościeli bawełnianej – jest miękka, nie gniecie się, a dodatkowo pochłania wilgoć, co oznacza, że się pod nią nie spocisz. Sprzyja zatem komfortowemu snowi nie tylko zimą, ale też i latem. Dużą zaletą pościeli z flaneli jest to, że materiał nie blaknie. Poszewki można prać nawet w wysokich temperaturach, bez obaw o utratę kolorów.
Sprawdź, jak stworzyć sypialnię wolną od alergenów i wybierz idealną kołdrę i pościel.
Pościel z kory
Uniwersalna pościel z kory bawełnianej to dobry wybór na zimę, ale też i na każdą inną porę roku. Naturalny materiał przepuszcza powietrze i pozwala skórze swobodnie oddychać. W ten sposób ogranicza przegrzewanie się i zapewnia zdrowy i wygodny odpoczynek. Korę poleca się osobom z wrażliwą skórą i alergiami, ponieważ naturalne włókna są przyjazne dla ciała. Komplety z kory o delikatnie pomarszczonej powierzchni są odporne na zagniecenia i nie wymagają prasowania. Mogą być prane w wysokich temperaturach bez obaw o uszkodzenie materiału. Kora to idealna pościel dla Ciebie, jeśli nie chcesz tracić czasu na prasowanie, a potrzebujesz ciepłego, miękkiego i przyjemnego w dotyku pokrycia na kołdry i poduszki do swojej sypialni lub pokoju dzieci.

Pościel wełniana
Wełna to naturalny materiał o wyjątkowych właściwościach termoizolacyjnych. Kołdry i poduszki wykonane z wełny ogrzeją Cię w chłodne zimowe noce, a latem zadbają o to, by Twoje ciało się nie przegrzało. Warto zaznaczyć, że w sklepach nie znajdziesz poszewek wykonanych z wełny – z tego materiału wytwarza się kołdry, koce i poduszki. Wełniane tekstylia powinno się powlec cienką bawełnianą poszewką, żeby przedłużyć ich żywotność. Jak każdy materiał, wełna również po pewnym czasie traci swoje właściwości.
Pościel lniana
Len, znany ze swoich właściwości regulujących temperaturę ciała, pozwoli Ci poczuć się ciepło bez pocenia się. Materiał ociepla się wraz z Tobą i kiedy już się ogrzejesz, pozostajesz w tym stanie. Len jeszcze skuteczniej niż bawełna pochłania wilgoć i odprowadza ją od skóry. Dlatego pod lnianą pościelą na pewno się nie spocisz. Naturalny materiał otuli Cię ciepłem w chłodne zimowe noce, a latem uchroni Cię przed poceniem się i przegrzaniem. Pościel lniana nie przyciąga kurzu i roztoczy, nie elektryzuje się, a także jest miękka i przyjemna w dotyku. Dlatego doskonale nadaje się jako materiał dla alergików i osób skłonnych do podrażnień skóry. Poszewek z lnu nie trzeba prasować – naturalne zagniecenia dodają pościeli rustykalnego charakteru.
Pościel syntetyczna
Potrzebujesz ciepłej pościeli w najlepszej cenie? Miła w dotyku pościel z mikrofibry lub polaru będzie odpowiednia dla każdego zmarzlucha. Taka pościel, która utrzymuje ciepło, idealnie sprawdzi się podczas najchłodniejszych nocy. Ciepły i przyjemny polar jest lekki i trwały i charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termicznymi. Podobnie mikrofibra – jest miła w dotyku i odporna na uszkodzenia, a dodatkowo przystępna cenowo. Materiał ten doskonale otula całe ciało podczas zimowych nocy, zapewniając błogie ciepło.
Gramatura pościeli a komfort cieplny
Żeby wybrać pościel idealną na zimę, zwróć uwagę na gramaturę materiału. Co to takiego? Gramatura wyrażona w gramach na metr kwadratowy (g/m2) określa, ile gramów waży 1 m2 danego materiału. Im wyższa gramatura, tym materiał jest cięższy i charakteryzujący się lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Zimą wybierz pościel flanelową o gramaturze między 150 g/m2 a 200 g/m2 lub klasyczną pościel bawełnianą o gramaturze 110 g/m2 i wyższej. Prześcieradła mają zazwyczaj gramaturę od 100 do 160 g/m2. Gramatura wpływa nie tylko na jakość snu w chłodne miesiące, ale też i na trwałość produktu. Cięższe i bardziej zbite materiały są wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia.
Prześcieradło na zimę – jakie wybrać?
Bawełna to najpopularniejszy materiał, z którego szyje się prześcieradła. Jest chętnie wybierany, bo niezależnie od pory roku zapewnia komfort termiczny, skutecznie odprowadza wilgoć, a dodatkowo jest miły w dotyku. Jako materiał pochodzenia roślinnego jest ekologiczny i przyjazny dla alergików. Do wyboru masz klasyczne bawełniane prześcieradła lub elegantsze – satynowe o połyskującej i delikatnie śliskiej powierzchni. Jeśli potrzebujesz dodatkowego ciepła, wybierz bawełniane prześcieradło frotte z charakterystyczną pętelkową strukturą. Materiał zapewnia przyjemne ciepło, a także skutecznie wchłania wilgoć. Jest świetnym wyborem dla osób nadmiernie pocących się.
Pościel na zimę – jakie wzory?
Wiesz już, jaka pościel będzie najlepsza na chłodne miesiące i jakie właściwości mają różne materiały. Ale to jeszcze nie wszystko. Wybierając pościel na zimę, postaw na zimowe motywy. Wprowadzisz do swojej sypialni przytulny nastrój i stworzysz wyjątkową atmosferę. Może spodoba Ci się pościel świąteczna z wzorem choinek, reniferów lub w klasyczną zielono-czerwoną kratę? Poszewki z zabawnymi świątecznymi motywami wprowadzą radosny nastrój do dziecięcego pokoju. Jakie jeszcze wzory będą odpowiednie na zimową porę? Skandynawskie motywy, krata lub jednokolorowa pościel w ciepłych barwach.
Jak stworzyć idealną sypialnię? Przeczytaj nasz krótki poradnik o dopasowaniu pościeli do swojego wnętrza.
Jaka pościel na zimę dla dziecka?

Delikatna skóra niemowlaka i małego dziecka potrzebuje przyjemnego i miękkiego otulenia. Maluszki szybciej niż dorośli tracą ciepło i łatwiej się wychładzają. Kiedy robi im się gorąco, odkrywają się, a później marzną. Dlatego pościel powinna im zapewniać odpowiednią izolację i nie doprowadzać do przegrzania. Jaka jest odpowiednia pościel dla dziecka na spokojny sen? Najlepsze materiały to oczywiście naturalne tkaniny, czyli bawełna i bambus. Dla dzieci poleca się pościele muślinowe – alternatywne dla klasycznej bawełny, które są lekkie, delikatne i nie podrażniają skóry. Bambus to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, a zarazem materiał pościelowy, który zapewnia dziecku spokojny odpoczynek o każdej porze roku. Poszewki bambusowe regulują temperaturę ciała, a dodatkowo mają właściwości antybakteryjne. Są przyjazne dla delikatnej niemowlęcej skóry.
Nie tylko pościel. Jaką kołdrę wybrać na zimę?
Pościel to tylko połowa sukcesu. Pomoże Ci utrzymać w higienie kołdrę i poduszki, ale nie zastąpi ciepłego przykrycia. Zimą potrzebujesz otulenia, a takie zapewni Ci kołdra z puchem. Większa gramatura wypełnienia, to lepsza izolacja i więcej ciepła. Na chłodne miesiące wybierz kołdrę o gramaturze 240 g/m2-270 g/m2 z wypełnieniem z puchem lub pierzem. Możesz zdecydować się na tańszą opcję, czyli kołdrę z wypełnieniem syntetycznym. Takie przykrycie ma tę zaletę, że jest łatwe w pielęgnacji (można bez problemu wrzucić je do pralki) i dużo tańsze niż kołdry z naturalnym wypełnieniem. Pierze i puch są cieplutkie, ale mogą uczulać. Jeśli cierpisz na alergie wziewne, lepszym wyborem będzie kołdra syntetyczna.
Przeczytaj też, jak prać i suszyć pościel. Praktyczne porady, które pomogą Ci zadbać o sypialnianie tekstylia.
Podsumowując: Zimą lepiej sprawdza się pościel z naturalnych materiałów – jest wystarczająco ciepła, a jednocześnie skutecznie odprowadza nadmiar wilgoci. Bawełna, len, bambus czy wełna to doskonałe materiały, które sprawdzą się zarówno w chłodne zimowe noce, jak i w letnie wieczory. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden komplet pościeli z naturalnych tkanin, by cieszyć się dobrym snem o każdej porze roku.
Autor: Marta Zych