
Myślisz o zakupie ekspresu ciśnieniowego, który właściwie bez Twojego udziału przygotuje dla Ciebie pyszną filiżankę małej czarnej? Nie masz pewności czy to sprzęt dla Ciebie? Za chwilę rozwiejemy Twoje wątpliwości.
Ekspres automatyczny i jego zalety
Przejdźmy od razu do konkretów. Automatyczne ekspresy to sprzęty wyjątkowo wygodne w obsłudze. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk (w urządzeniach typu smart możesz zrobić to z poziomu swojego smartfona), by już za chwilę cieszyć się filiżanką aromatycznego kawowego napoju. Nie musisz mielić ziaren w osobnym młynku, spieniać mleka za pomocą spieniacza i odmierzać ilości kawowego proszku. Wlej wodę do zewnętrznego pojemnika z filtrem, podstaw filiżankę i wybierz swoją ulubioną kawę. Gotowe!
W bardziej zaawansowanych modelach możesz ustawić swoje preferencje takie, jak moc kawy, ilość mleka i wody, a nawet zaprogramować godzinę parzenia kawy. Urządzenie bez Twojego udziału przygotuje Ci pyszny napój.
Jakie jeszcze zalety ma ekspres ciśnieniowy do kawy w pełni zautomatyzowany? Nie musisz martwić się o jego czyszczenie i odkamienianie. Specjalne programy zrobią to za Ciebie. Po każdym użyciu ekspres sam przepłucze cały system gorącą wodą, oczyszczając wnętrze z pozostałości kawy i mleka (w przypadku ekspresu z systemem mlecznym). To jeszcze nie wszystko.
W automatycznym ekspresie ciśnieniowym przygotujesz różnorodne napoje kawowe, które do tej pory były Ci nieznane. Do wyboru masz kilka typów kawy czarnej oraz wiele rodzajów kaw mlecznych. O ile korzystasz z ekspresu z systemem mlecznym.
Przeczytaj też nasz artykuł Jak zrobić jesienną kawę
Przygotowanie kawy w ekspresie automatycznym zajmuje krótką chwilę. Docenisz to, jeśli w ciągu dnia pijasz kilka filiżanek tego napoju i zawsze jesteś w biegu.
Sposób działania automatycznego ekspresu do kawy

Urządzenie zalicza się do ekspresów ciśnieniowych. Podczas zaparzania kawy gorąca woda podgrzana do temperatury 88°C-96°C przepływa pod ciśnieniem przez zmielone ziarna. W efekcie powstaje napój o intensywnym smaku i aromacie. Ekspres automatyczny do kawy wyposażony jest w 2 osobne bojlery lub też specjalne systemy grzewcze termoblok (częściej występują w ekspresach przeznaczonych do użytku domowego), które kontrolują temperaturę wody. Jeśli w ekspresie nie byłoby tych 2 bloków grzewczych, urządzenie zaparzałoby przepalony i gorzki napar (to w przypadku zbyt wysokiej temperatury wody) lub kwaśny i rozwodniony (jeśli temperatura byłaby za niska).
Skoro ten mały sprzęt AGD zaparza kawę pod ciśnieniem, potrzebuje jeszcze jednego elementu. Jest nim pompa wytwarzająca ciśnienie. Przyjmuje się, że dobry ekspres automatyczny generuje ciśnienie na poziomie 15-19 barów. Przy takich wartościach z naparu wydobywają się wszystkie nuty smakowe, a napój jest zrównoważony i odpowiednio intensywny.
Przy okazji działania ekspresu, wspomnijmy jeszcze o systemie spieniania mleka. W urządzeniach ciśnieniowych automatycznych stosuje się 3 systemy:
1. Dyszę manualną, za pomocą której samodzielnie spienisz mleko lub napoje roślinne
2. Gumową cienką rurkę, która zaciąga mleko z kartonika lub pojemnika na mleko i podgrzewa je wewnątrz urządzenia
3. Automatyczną mleczną karafkę
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest w tym przypadku automatyczny system spieniania z mleczną karafką. Nie dość, że pojemnik podgrzewa mleko i dostosowuje proporcje do napoju, to jeszcze samodzielnie się czyści po skończonym zaparzaniu.
Dość jednak o sposobie działania. Przejdźmy teraz do porównania rodzajów ekspresów do kawy.
Automatyczny ekspres ciśnieniowy a inne ekspresy do kawy

W naszych poprzednich artykułach pisaliśmy już o sposobie działania i zaletach ekspresu kolbowego i ekspresu przelewowego. Podsumujmy zatem, czym różni się od nich urządzenie automatyczne i jaką może mieć nad nimi przewagę.
Ekspres automatyczny a kolbowy
Obydwa urządzenia do parzenia kawy zaliczają się do ekspresów ciśnieniowych. Zasada przygotowania kawy odbywa się w ten sam sposób, czyli z wykorzystaniem gorącej wody i wysokiego ciśnienia. Sprzęt kolbowy jest jednak tym rodzajem ekspresu do kawy, który wymaga Twojego udziału, i dlatego określa się go jako półautomatyczny. Żeby zaparzyć w nim kawę w zaciszu własnego domu, potrzebujesz kilku minut do przygotowania filiżanki aromatycznego espresso. Najpierw musisz zmielić ziarna kawy, potem je odmierzyć, wsypać do kolby i odpowiednio ubić. Dopiero wtedy wciskasz przycisk z wybranym rodzajem kawy. Ekspres kolbowy przeznaczony jest dla koneserów kawy i nie bez powodu z takiego modelu korzystają bariści. Ten ekspres zaparza wyjątkowe, gęste i intensywne w smaku espresso z charakterystyczną pianką. Przygotujesz w nim również wyborną cafe crema. To urządzenie dla smakoszy kawy, którzy lubią eksperymentować z różnymi smakami i gatunkami ziaren. Większość ekspresów kolbowych dostępnych na rynku nie ma wbudowanego młynka, dlatego każdego dnia możesz mielić inne ziarna i odkrywać różne smaki.
Przeczytaj też: Ranking ekspresów kolbowych
Ekspres automatyczny a kapsułkowy
Jeśli cenisz sobie smak kawy i lubisz jej różne rodzaje, ale nie chcesz tracić czasu na jej przygotowanie (nawet jeśli zajmuje to tylko kilka minut), polecamy Ci wybrać ekspres kapsułkowy. To urządzenie również zalicza się do ekspresów ciśnieniowych. Co ciekawe, jest to również model automatyczny. Do przygotowania kawy urządzenie wykorzystuje gotowe kapsułki ze zmielonymi ziarnami. Wkładasz kapsułkę do ekspresu, wciskasz przycisk i gotowe! Możesz napić się espresso, ale też i cappuccino czy macchiato. Choć ekspres kapsułkowy jest niezwykle wygodny, ma jeden minus – zaparzenie w nim 1 filiżanki kawy kosztuje średnio 1,5 zł. W porównaniu z innymi ekspresami, to całkiem sporo.
Porównanie kosztów 1 kubka kawy znajdziesz w artykule Jaki ekspres do kawy wybrać?
Ekspres automatyczny a przelewowy
Proces parzenia kawy w ekspresie przelewowym wygląda inaczej niż w ekspresie kolbowym czy automatycznym. Podgrzana woda przesącza się przez zmielone ziarna znajdujące się w filtrze (stałym lub wymiennym papierowym), a gotowy napar spływa powoli do dzbanka. Napar z ekspresu przelewowego charakteryzuje się delikatnością i pełnią smaku. Jeśli nie przepadasz za intensywną goryczką klasycznego espresso, czarny napój z urządzenia przelewowego z pewnością przypadnie Ci do gustu. Ogromną zaletą ekspresu przelewowego jest jego cena (najtańsze modele zaczynają się nawet od 100 zł) oraz koszt przygotowania w nim 1 kawy.
Dla kogo ciśnieniowe automatyczne ekspresy do kawy?
Urządzenie automatyczne, które przygotowuje różne rodzaje kaw z ekspresu właściwie bez Twojego udziału, to sprzęt dla wymagających i zabieganych smakoszy kawy. Choć to małe AGD kosztuje więcej niż np. ekspres kolbowy (nie wspominając już o przelewowym) i zajmuje też więcej miejsca na kuchennym blacie, jest tego warte. Nowoczesne sprzęty wyposażone są w bogate menu kaw i funkcje personalizacji napojów, w młynek oraz system mleczny. Dobry ekspres do kawy z młynkiem za każdym razem przygotowuje taką samą kawę – poleca się go miłośnikom kawy, którzy lubią rutynę. Plusem urządzenia automatycznego jest to, że nie trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Ekspres sam przepłukuje się po każdym cyklu zaparzania, a kiedy wymaga odkamieniania, daje o tym znać. Wystarczy nalać do niego odpowiedni środek, wcisnąć przycisk odkamieniania i poczekać, aż urządzenie ponownie będzie gotowe do pracy.
Sprawdź nasz ranking ekspresów przelewowych
Czy warto wybrać urządzenie automatyczne?
Są różne sposoby parzenia kawy i każdemu smakuje inny rodzaj kawowego napoju. Jednak to, co nas łączy, to chęć ułatwienia sobie życia. Czy warto kupić automatyczny ekspres do kawy z młynkiem i pojemnikiem na mleko, żeby jak najszybciej przyrządzać sobie małą czarną lub ulubione cappuccino?
Automatyczny ekspres do kawy to na pewno spore udogodnienie podczas przygotowania kofeinowych napojów. Sprosta potrzebom większej rodziny i doceni go każdy, kto uwielbia kawy z mlekiem.
Czy wybierzesz taki ekspres do kawy do domu?
Autor: Marta Zych